24 12 2015

"Bibliyofilleştirebildiklerimizden misiniz?"

Bibliyofilleştirebildiklerimizden misiniz? |  görsel 1

 

Selçuk ALTUN

*

Kitap İçin

*

Cumhuriyet Kitap (Eylül 2015)

*

 

Bibliyofilleştirebildiklerimizden misiniz?

İstanbul Art News’ın edebiyat ekine yazdığım yazıda (Nisan,2015)

“bibliyofil” sayılmak için 15 koşul sıralamışım:

 

1-Bibliyofil nitelikli bir tutkun okurdur.

2-Bibliyofil için okuduğu kitabın sahibi olmak elzemdir.

3-Her bibliyofilin bir kütüphanesi vardır,gerçek bibliyofil kütüphanesinin niceliği yerine niteliğiyle övünür ama beş binden aşağı kitabı olmamalıdır.

4-Bibliyofil kitap seçmek için dergi,internet ve tüyo dahil bilumum ortam olasılıklarını kullanır;sahaf ziyaretleri önemlidir.

5-Sahafiye dünyasında gizemli kavramlardan biri ,”Serendipity” dir.Farsça kökenli sözcük,bir güzeli ararken diğerine ulaşmak anlamına gelir.Bibliyofil “Serendipity safarileri”ni aksatmaz.

6-Bibliyofil,sahip olmaya karar verdiği kitabın sipariş safhasından eline geçmesine kadar tüm sürecin keyfini çıkarmasını bilir.

7-Bibliyofil,nitelik koşulunu göz ardı etmeksizin;imzası,çıktığı kitaplığın önemi (ex libris),cildi,kapağı,adı,resimleri,fotoğrafları,kitabın açılış cümlesi,yorgunluğu hatta hüzünlü kokusu aşkına kitap alabilir.

8-Bibliyofil,”Bu kitapların hepsini okudun mu?” türünden talihsiz sorulardan çok rahatsız olur.Bibliyofil olmayan bir kişinin bibliyofile kitap armağan etmeye kalkışması skandal sayılır.İnkar edebilir ama bir bibliyofil için en değerli kitap,henüz ele geçiremediğidir.

9-Kütüphanesi,bibliyofilin ailesi gibidir.Oradan bir kitabın,geçici olarak çıkmasını dahi hoş karşılamaz.Gerçek bibliyofil kitaplarını,onları en iyi şekilde koruyacaklara bırakmalıdır.

10-Bibliyofil,bibliyomanla (kitap hastası) karıştırılmaktan tedirgin olur.

11-Bibliyofil,yalnızca kitap koleksiyoneri sayılmaktan da gocunur.

12-Bibliyofilin önceliği kütüphanesinin niteliğini yükseltmektir.Bunu yeni kitaplarla yapamıyorsa,mevcuttan tasfiyeyle durumu dengelemeye çalışır.

13-Bibliyofil elindeki kitabı gerektiğinde atlayarak okur veya yarıda bırakabilir.Çünkü hayat kısa ve sırada okunacak sayısız kitap vardır.

14-Gerçek bibliyofilin zaman mefhumu olamaz.

15-Aristoteles bibliyofillerin atası belirlenmiştir ama Jorge Luis Borges kitapları,her bibliyofilin “olmazsa olmaz”ıdır.O,”Cenneti daima kütüphane olarak hayal ederim” demiştir…

0
0
0
Yorum Yaz