15 01 2014

'haşhaş...'

haşhaş... |  görsel 1

Paralellerin kavgasında olay taa Hasan Sabbah ve Haşhaşiler'e kadar dayandı...

Bana göre konuyla ilgili iki güzel kitaptan biri Amin MAALOUF'un Semerkant’ı

diğeri ise Wladimir BARTOL'un kitabı Fedailerin Kalesi ALAMUT…

 

Mesele ne ara 1090’lara dayandı,hiç anlamadım.

Ama Hasan Sabbah için,kendisi içerde,fikirleri iktidarda denilebilir…

Kafası iyi çalışan,kitleleri sürüklemenin yollarını çok iyi analiz etmiş biri…

Günümüzde siyasiler tarafından çok iyi uygulanan şu yöntemlere bakar mısınız:

 

“"..Sayımızın cokluğuna bakıp şuna ne ihtiyacımız var ki diye düşünmemelisiniz.Hele insanların fakir ve güçsüz olmalarını bahane etmeyin hiç! Teker teker çevrenizdeki tüm insanlara giderek ,onları davamız için kazanmaya çalışın.Belki de son ikna ettiğiniz adam terazinin kefesini lehimize çevirecek olandır. Yapmamız gereken en önemli şey çevremizde güven uyandırmaktır. Ve bunu yaparken keskin zekanızı kullanın: İnançlı müminlere elinizde Kuran ile yaklaşın...

Kahire imamını yabancı hırsızın teki olduğuna inanan birisi ile karşılacak olursanız ,onu yumaşatmaya çalısın... Ali'ye inanan veya hiç olmazsa sempati besleyen birisi olursa işiniz daha kolay olacaktır... eğer gizlice veya açıkça Kuran veya dini konular ile alay etmeye cesaret eden zeki bir adam ile tanışaırsanız , ona İsmaili hareketinin düşünce özgürlüğüne önem verdiğini belirtmeyi ihmal etmeyin... İnsanları korkutmaktan kaçının.

Kendinizi mümkün olduğu kadar alçakgönüllü ve azla yetinen kişiler olarak tanıtmaya gayret edin. bulundugunuz yerin gelenek ve göreneklerine saygı gösterin ve karşınızdakileri kazanmak için fedakarlık yapmaktan kaçınmayın.sizi dinleyen her insan sizin akıllı ve tecrübeli olduğunuzu kabul etmeli ve buna rağmen ona değer verdiğinizinde farkına varmalı.ikinci aşamada ise kendinizi gizemli ve sır dolu birisi olarak göstermeye hayret ederek tarikata girmesi için kafasını karıştırın.

Maddi durumu iyi ise ondan büyük miktarda para tahsil edin ki kendisini davamıza katılmaya mecbur hissetsin.çünkü tecrübe göstermiştir ki insanlar para ödedikleri işlere daha bağlı kalmaktadır.Onlardan aldığınız paralardan azar azar fakir müminlere dağıtın.Fakat dizginlerini elinizde tutmak için bu dağıtma işini mümkün olduğunca uzun aralıklarla yapın. Ve bu paranın sadece ön ödeme olduğunu ,sonradan büyük önder'in kendileri bağlılıkları karşılığında cok daha büyük meblağlar ödeyeceğini bildirin.Bu adamı avucunuzun içine aldıgınız zaman artık ağınızı örebilirsiniz..."

*

(Fedailerin Kalesi ALAMUT/Çeviren:Atilla Dirim/Yurt Yayınları)

*

0
0
0
Yorum Yaz