18 06 2015

"hükümet kuruyoruz.."

hükümet kuruyoruz.. |  görsel 1

 

 

7 Haziran 2015 genel seçim sonuçlarının ilk günlerdeki ateşli,keskin değerlendirmeleri yerini daha makul havalanmalara bırakacak gibi görünmüyor.

Partilerin meydanlarda propaganda çalışmalarını yürütenlerin,kalabalıklar önünde gaza gelerek coşup,birbirlerinin yüzüne bakamayacak üsluplarının sonucu da buna eklenince…

7 Haziran öncesinin iktidar partisi önemli bir oy kaybına uğrayıp tek başına hükümet kurma olanağını kaybedip,

3 muhalefet partisinden ilk kez seçime gireni de  %10 barajını aşınca…

Çarşı karıştı.

İlk günlerde, daha önce meclis çoğunluğunu dolayısıyla iktidarı elinde tutan ancak şimdi tutamayan partinin taraftarları hatta daha mazbatasını bile almamış vekilleri halkı nankörlükte suçlayıp bir nevi “bidon kafa”,”göbeğini kaşıyan adam” muamelesi yapan ifadelerde bulundularsa da,yakın bir gelecekte tekrar seçim yapılması ihtimalini de göz önüne alarak bu tavırlarından vazgeçmiş gibi duruyorlar.Şu andaki tavır daha çok,sürünün fakirler,şeklinde.

Müzmin muhalefet partilerinden büyük olanı oy oranını artıramamış olmasına rağmen,iktidardan düşen partinin başarısızlığından başarı çıkartırken…

Küçük olanı,oy oranı ve milletvekili sayısında 2011 seçimlerine göre artış sağlamasına rağmen,ilk kez seçime giren diğer partinin barajı aşmış olmasından dolayı çok da sevinmemiş pozlarında.

Meclisin yeni muhalefet partisi konumundaki, barajı aşmaması temenni edilip de aşanı ise,emanet edilen oyların farkında olduğunu belirten mütevazı açıklamalar yapmış olsa da,sözcü konumundaki vekilinin  dakka 1 gol bir çıkışı,bunlar zaten ulusalcı,kemmalisstt yaklaşımı,emanetçileri kızdırmış görünüyor.

Şimdi,daha önce öcccüüü olarak gösterilen koalisyonla oluşturulacak bir çoğunlukla,memleketi yönetimsiz ve ele güne karşı iktidarsız bir ülke göstermeme çabası gösterme diyalogları başlayacak gibi görünüyor.

Game of Thrones’un sezon finalini yapmış olmasının da olanak sağladığı boşlukla,hesap-kitap işleri memleketin hanelerini meşgul edecek.

Ne olacaksa olsun ama…

Demokrasi artık,biraz demokrasi.Özgür nefes alsın millet.

Bu memlekete demokrasiyi layık görmeyenlerin ardından dökecek tek damla gözyaşı olmayacak.

Haberiniz ola.

 

 

 

 

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz